Co se děje v případě podpojištění RD?
Podpojištění u nemovitosti - RD
Pokud dojde ke škodě, neboli pojistné události u rodinného domu,
ukáži Vám na příkladu, jak bude pojišťovna postupovat a plnit, pokud máte špatně nastavenou pojistnou hodnotu. V tomto příkladu si ukážeme podpojištění. To znamená, že máte nastavenou pojistnou hodnotu nižší, než je skutečná hodnota Vašeho rodinného domu.
Nastavení pojistné hodnoty je odlišné u rodinných domů a u bytů. Byty si ukážeme v jiném článku. U rodinných domů se pojistná hodnota nastavuje na tzv.
NÁKLADOVOU CENU. To znamená, za jakou cenu průměrně postaví
FIRMA v čase pojistné události ten stejný domek. Slovo
FIRMA je také velmi důlkežité. Nelze tedy snižovat pojistnou hodnotu jen díky argumentu, že svépomocí si stejný dům postavím levněji.
Příklad podpojištění u RD:
- Nákladová cena, tedy za kolik by stejný domek postavila firma bude například 10.000.000,-Kč.
- Pojištění má klient sjednáno na pojistnou částku 5.000.000,-Kč. Jde tedy o podpojištění 50%.
- Dojde k totální škodě a pojišťovna vyplatí 50% z pojistné částky. To je 2.500.000,-Kč.
Jak vidíte, za škodu by jste dostali tak nízkou částku, ze které nepostavíte ani hrubou stavbu. Proto podpojištění je velmi důležitý parametr a doporučuji revizi pojistných smluv minimálně jednou za 2 roky. Platit pojištění, které je špatně nastavené, jsou vyhozené peníze.
Upozorňuji také, že každá pojišťovna má určitou toleranci. Nemusíte se proto stresovat, že nedokážete nákladovou cenu stanovit přesně. Tolerance bývá minimálně 10%. Proto také není nutné navyšovat pojistné každým rokem. S nastavením pojistné částky Vám pomůže zkušený makléř, pokud má k dispozici pár základních údajů, jako jsou například - zastavěná plocha, obytná plocha, počet podlaží, sklep, tvar střechy, atd...